چه چیزی باعث شد با دیدن عنوان این درس، روی آن کلیک کنید؟
چه چیزی باعث شده که اکنون در حال خواندن متمم باشید؟ چه چیزی باعث شد که ادامه تحصیل بدهید؟ چه چیزی باعث شد که ادامه تحصیل ندهید؟ چرا کار جدیدی را که سال‌هاست در موردش حرف می‌زنید شروع نمی‌کنید؟ چرا برای انجام کاری که چند سال پیش با هیجان آغاز کردید، انرژی و انگیزه ندارید؟ چرا وقتی همکارتان مرخصی است، محیط کار برایتان دوست‌داشتنی‌تر است؟ چرا وقتی همکار دیگرتان نیامده است، حال و حوصله‌ی کار کردن ندارید؟ چرا این لباس را خریدید؟ چرا لباس دیگری را که کنار آن بود نخریدید؟ مشابه چنین سوالاتی را – البته بسیار ساده‌تر – می‌توانید در مورد حیوانات هم بپرسید: می‌توانید بگویید چرا گربه‌ای که دیروز او را با چوب زدید، امروز از دست شما فرار می‌کند؟ می‌توانید بگویید چرا ماهی، قلاب ماهی‌گیری را گاز گرفت و گرفتار شد؟ می‌توانید بگویید چرا وقتی به سمت کلاغ می‌دوید از روی زمین پرواز می‌کند؟ می‌توانید بگویید چرا سگ، بین خوردن گوشت و ذرت، گوشت را انتخاب می‌کند؟

جواب چند سوال آخر بسیار ساده است.
اما سوال‌های ابتدای درس، پاسخ چندان ساده‌ای ندارند.
اگر کمی با خودمان صادق باشیم، می‌دانیم که حتی وقتی برای آن‌ سوال‌ها پاسخی را مطرح می‌کنیم، گاهی خودمان هم در درست بودن پاسخ‌مان تردید داریم.
از میان موجوداتی که روی کره‌ی زمین می‌شناسیم، انسان یکی از پیچیده‌ترین مکانیزم‌های انگیزش و هیجان را دارد.
گاه چیزهایی او را برانگیخته می‌کند که اصلاً انتظار برانگیختن از آنها نمی‌رود.
گاه چیزهایی که احساس می‌کنیم باید او را هیجان‌زده کند، هیچ نوع پاسخی در او ایجاد نمی‌کند.


دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

درست است که ما در درس تصمیم گیری، آموخته‌ایم که انسان‌ها گرفتار #خطاهای شناختی هستند، اما آیا هر وقت آنها گزینه‌ای را که منطقی به نظر می‌رسد انتخاب نمی‌کنند، می‌توانیم بگوییم که در دام خطای شناختی گرفتار شده‌اند؟
با همه‌ی این توضیحات، احتمالاً تشخیص کاربرد درس انگیزه و انگیزش برای شما چندان سخت و دشوار نیست. بر اساس عرف رایج آموزش مدیریت، بحث انگیزه و انگیزش را می‌توانستیم به عنوان زیرمجموعه‌ای بسیار کوچک از درس مدیریت رفتار سازمانی (شاید در حد دو یا سه درس) مطرح کنیم. اما با توجه به اینکه این مبحث هم از لحاظ تئوری و هم از لحاظ کاربردی اهمیت زیادی دارد، تصمیم گرفتیم آن را در قالب یک درس کارگاهی تخصصی مورد بحث قرار دهیم. امیدواریم این درس به دوستان متممی کمک کند تا:
  • در مدیریت رفتار سازمانی و تحلیل رفتار انسان‌ها در سازمان توانمندتر شوند.
  • توانایی آنها در مهارت مذاکره را بهبود بخشد.
  • کسانی را که با هدف بهبود مهارت فروش در متمم فعال هستند، توانمندتر کند.
  • درک بسیار عمیق‌تری از مدیریت بازاریابی ایجاد کند.
  • ابزاری توانمند در اختیار علاقمندان به #مدیریت منابع انسانی باشد.
  • به هر یک از دوستان در بهبود #نظم شخصی کمک کند.
  • به هر یک از ما کمک کند تا به شکلی برنامه ریزی کنیم که برنامه هایمان را دوست داشته باشیم.

البته اینها فقط چند مثال بود.
اگر کمی با درس‌های متمم آشنا باشید، می‌توانید به سادگی فهرست فوق را طولانی‌تر کنید و ارتباط بحث انگیزه و انگیزش را با سایر درس‌ها شرح دهید.
امیدواریم این مهمان جدید هم در میان مجموعه درس‌های متمم، بتواند به دوستان عزیزمان برای بهبود کیفیت زندگی شخصی و شغلی کمک کند.

https://motamem.org/%D8%A7%D9%86%DA%...C%D8%A7%D9%86/