تنها در اوگاندا، نزدیک به ۶۰۰۰۰۰ نوزاد نیاز به مداخلات پزشکی برای عوارض هنگام تولد دارند. این مشکلی است که ترزا کوول و سونا شاه در مأموریتی برای حل آن هستند. نئوپندا، استارتاپی که در سال ۲۰۱۵ بنیان نهادند، پوشیدنی هایی تولید می کند که چهار علائم حیاتی نوزادان را کنترل و نظارت می-کنند: ضربان قلب، تنفس، اشباع اکسیژن خون و دمای بدن.
کوول و شاه در دانشگاه کلمبیا آشنا شدند، جایی که مدرک کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی را دریافت کردند. هردوی آن ها در کلاس زیست طراحی همکاری کردند تا یک نمونه ی اولیه که به یک نیاز پزشکی برآورد نشده می پرداخت ایجاد کنند و نهایتاً یک مدل کسب‌وکار برای حیات بخشیدن به آن راه‌حل توسعه دهند. حین اولین سفرشان به اوگاندا بود که مهندسان تازه کار واقعاً کار اولیه شان بر روی پروژه را عملی کردند.
کوول می گوید «ما زمان زیادی را در بخش های مراقبت های ویژه ی نوزادان (NICU) شلوغ گذراندیم و پرستارانی را دیدیم که با امکانات بسیار اندک کار بسیار زیادی انجام می دهند.» «مستقیماً از پزشکان شنیدم که نظارت بر علائم حیاتی تفاوت عظیمی در زندگی نوزادان بیمار آن ها ایجاد می کند.» بعدازاین سفر کوول و شاه تصمیم گرفتند که به‌صورت تمام‌وقت به ساختن شرکت متعهد شوند.
گذراندن دوره
طبیعتاً، ساخت محصول آسان نبود. شاه می گوید «ما با انجام کارهای بیهوده در آزمایشگاه آغاز کردیم، مانند آزمودن الکتریک های واقعی به روش های مختلف. سپس آن ها را با استفاده از حالت های پرینتر سه‌بعدی ایجاد کردیم» «ما تا جایی که توانستیم بدون قرار دادن فیزیکی محصول بر روی کودک آزمایش کردیم» این وسیله که اساساً یک حس‌گر شارژ شونده با باطری است که توی کلاه یک کودک گذاشته می شود، به‌طور بی‌سیم اطلاعات را به یک مانیتور مرکزی منتقل می کند که وقتی نوزاد در ناراحتی باشد به پرستاران هشدار می دهد.
شاه و کوول در ماه مه سال ۲۰۱۶ به ۴۰۰۰۰ دلار مبلغ اولیه برای آغاز کارشان دست یافتند. این زوج از قبل بیش از ۶۰۰۰۰ دلار کمک‌هزینه و سرمایه گذاری از رقابت مسابقه ی کلمبیا و سلامت مربوطه، در یک مرکز رشد استارتاپ در راکویل مریلند دریافت کرده بودند و اخیراً جایزه ی ۱۵۰۰ دلاری مقام اول رقابت زنان کارآفرین در کلمبیا را برنده‌شده بودند.
نقاط کلیدی فروش
نئوپندا همچنین راه‌حل هزینه را ارائه میدهد. شاه تخمین می-زند یک مانیتور معمولی پزشکی در ایالات متحده ۲۵۰۰ دلار هزینه دارد. آن ها قصد دارند هزینه را تا ۵۰ دلار در هر کلاه شامل تبلت کاهش دهند. (سیستم می تواند تا ۱۵ کودک را هم‌زمان اداره کند). در حال حاضر، این دو، بازخورد مصرف‌کننده از کلینیک های مشارکت‌کننده در اوگاندا را تکمیل می کنند. نئوپندا باید تأییدیه‌ی دولتی دریافت کند، این محصول می-تواند در سراسر شرق آفریقا گسترش یابد. (شاه و کوول پیش-بینی می کنند این محصول تا پایان سال ۲۰۱۸ وارد بازار شود).
هدف این دستگاه عملکرد به وظایف مختلفی است که در جهت بهبود جهانی کار خواهد کرد که آغاز زندگی مرگبارترین خطر است. مبارزه ی بزرگی برای تعهد دادن است ولی این دو بنیان-گذار مصمم اند. شاه می گوید «تمرکز اولیه ی ما روی بهبود نتایج سلامت نوزادان است جاهایی که نوزادان از دلایلی که قابل‌پیشگیری و درمانند می میرند»«امیدواریم این کار را تا سال ۲۰۲۱ انجام دهیم».منبع : صفحه اصلی - ایران استارت آپ