تا چشم برهم بزنید دوران جوانی تان تمام خواهد شد. دوران طلایی که میتوانست سنگ بنای موفقیت های بزرگ در بزرگسالی تان باشد. اما خب، شاید اصلا نمیدونستید یا نمیدونید باید چطور از آن استفاده کنید. ما به شما در این نوشته خواهیم گفت!

اگر بخواهیم تحلیلی از زندگی انسان ها داشته باشیم؛ پرانرژی ترین دوران، جوانی است و خردمندترین دوران پیری. اما در پیری با وجود خرد، انرژی کافی برای انجام کارهای درست زیاد نیست و همینطور برعکس، در جوانی تمام انرژی مان را صرف کارهایی بی هدفی میکنیم که هیچ فایده و سودی برای آینده مان ندارند.
اما خب شاید تا قبل خواندن این مقاله اینطور باشد.
ما در این نوشته میخواهیم به شما ۱۰ کار مهمی که حتما هرطور شده و با هرقیمتی هم که شده قبل از ۳۰ سالگی تان انجام دهید. این کارهایی که در ادامه میخوانید، سکوی پرتاب شما در بزرگسالی میشوند.
تمام این لیست با بررسی و تحلیل زندگی افراد برجسته تاریخ صورت گرفته، پس آنها را دست کم نگیرید و حتما انجام دهید.
والت دیزنی
۱-زندگی در یک شهر بزرگ
زندگی در یک شهر بزرگ تاثیر بسزایی بر روی طرزفکر شما خواهد گذاشت. زیرا شما در یک شهر بزرگ با آدم های مختلفی از جاهای مختلف و با سبک و شیوه زندگی متفاوتی آشنا میشوید.

در واقع، زمانی که شما در یک شهر بزرگ زندگی میکنید، یک اتفاق مهم برای شما رخ میدهد و آن این است که شما به این واقعیت پی میبرید که مردمانی هستند که به شیوه ای دیگر و متفاوت از سبک زندگی شما وجود دارند که زندگی میکنند و هیچ چیزی هم از دست نداده اند. این یعنی امکانپذیری تغییرات بزرگ.
۲-چالش فیزیکی داشته باشید
تا زمانی که جوان هستید و سطح انرژی و توان تان بالاست، سعی کنید به یک چالش فیزیکی ورزشی خودتان را درگیر کنید. منظور از چالش یک مسابقه رسمی یا غیر رسمی. مهم نیست اصلا مسابقه باشد یا نه ، اصلا میتوانید خودتان را موظف کنید مسیر بین دو شهر را پیاده طی کنید.
هدف ازین کار، رسیدن به آخرین هدف توانایی فیزیکی تان و یک قدم فراتر از آن رفتن است.
این چالش ها در آینده در کنار خاطرات خوب در کار و زندگی شخصی تان به شما اعتماد به نفس بالایی میدهد که خالی از لطف نیست.

۳-یادبگیرید مدیتیشین کنید
هیچ راهی، بهتر، سریع تر و مطمئن تر برای دفع استرس و دست پیدا کردن به آرامش درونی نسبت به مدیتیشین وجود ندارد. شما با یادگرفتن انجام مدیتیشین، نه تنها استرس را در زندگی تان به طرز عجیبی کاهش میدهید، بلکه باعث میشود تمرکز شما افزایش چشمگیری داشته باشد.
(البته نظر خودم روی نماز هست و اعتقاد دارم نماز عالی ترین مدیتیشن است)
۴-یادگیری کار با اینترنت
نمیتوانید از آن فرار کنید، چه بخواهید چه نخواهید در آینده همه چیز بر مبنای اینترنت خواهد بود و تمام کارها اینترنتی انجام میگیرند، در دوران جوانی بهترین فرصت برای یادگیری کار با اینترنت است. امروزه اکثر افراد حرفه ای با اینترنت و نرم افزارهای کامپیوتری قرارهای کاری شان را ثبت میکنند، جزییات کارشان را تحلیل میکنند و …
البته اکثر کاربران وبسایت ورکولوژی به جهت فعالیت در حوزه تجارت الکترونیک مورد چهارم را کامل یاد گرفته اند.
۵-عاشق شوید
یکی از بهترین تجربیاتی که میتوانید در دوران جوانی داشته باشید، عاشق شدن است. عشق، احساس عجیبیست که به غیر از خودتان هیچ کس دیگری نمیتواند در شما ایجاد کند و وقتی آن احساس را تجربه کنید دیگر حاضر نخواهید شد با هیچ احساس دیگری عوضش کنید.
ممکن است در عشق تان شکست بخورید. ممکن است عاشق فرد اشتباهی شده باشید، ممکن است عشق اول و آخر زندگی تان را هم پیدا کنید، مهم نیست. مهم ترین چیز تجربه احساس عشق در جوانی است.
آدولف هیتلر
۶-شکست بخورید
قبل از ۳۰ سالگی، خیلی خیلی خیلی مهم است یادبگیرید چطور شکست بخورید و چطور از شکست تان درس بگیرید و دوباره سرپا بایستید و ادامه دهید. شما با شکست خوردن یادمیگیرید که یک بار دیگر با توان بیشتری باید سعی و تلاش کنید و این یعنی موفقیت.
۷-تنهایی سفر کنید
بار و بونه تان را جمع کنید (واگر تا به حال تنها به جایی سفر نکردید) یک جایی را انتخاب کنید و کاملا تنهایی به آنجا سفر کنید.
به شما تضمین میکنیم، این تجربه باارزش (سفر تنها) در آینده یکی از بهترین ابزارهای در دست تان خواهد بود تا در اوج مشکلات بتوانید ذهن تان را تصفیه کنید، از شلوغی ها دور شوید و دوباره مسیر اصلی تان را پیدا کنید و در آن قدم بگذارید.
۸-کسب و کاری راه اندازی کنید

این مورد از مهم ترین موارد این لیست است. حتما قبل از ۳۰ سالگی کسب و کاری راه اندازی کنید، سخت تلاش کنید موفق شوید و بعد شکست بخورید.
طبق آمار، اولین و دومین کسب و کاری که در جوانی شاید راه اندازی کنید به شکست منتهی میشود. خب مهم نیست، مهم تجربه ای است که در طول این مدت بدست می آورید. مهم حس اشتیاق به محصول، خدمات یا هرچیزی است که طراحی میکنید و میخواهید به مشتری بفروشید. مهم یادگیری اهمیت حرفه فروش است.
۹-برنامه نویسی یادبگیرید
کامپیوترها آمده اند که بمانند. دیگر نمیتوانید کاری کنید. آنها جزئی از زندگی همه مان شده اند. امروزه دیگر کسی که کامپیوتر ندارد، از خیلی از اخبار بدور است. بروز نیست و ابزارهای حرفه ای در اختیار ندارد.
شما فرق میکنید. شما باید تا قبل از ۳۰ سالگی برنامه نویسی که نه ولی حداقل منطق برنامه نویسی را یادبگیرید. ممکن است هیچ وقت نخواهید یک برنامه بنویسید، اما این منطق به شما در تمام عرصه های زندگی تان کمک میکند تا بتوانید اصول تصمیم گیری و انتخاب روند درست داشته باشید.

۱۰-یک وبلاگ یا وبسایت راه اندازی کنید
مهم نیست چه موضوعی انتخاب میکند، باید یک وبلاگ یا وبسایت شخصی داشته باشید. در آن توصیه ها و یا تجربیات زندگی تان را با کاربران به اشتراک بگذارید، میتوانید خاطرات تان را در آن بنویسید، میتوانید حتی کتاب هایی که خواندید را در آن نقد کنید.

با داشتن یک وبلاگ، شما یادمیگیرید که یک رسانه هستید و یک رسانه بودن یعنی پیامی ارزشمند به مخاطب منتقل کردن.

۱۰ کاری که حتما باید قبل از ۳۰ سالگی انجام دهید! - پرتال کارآفرینی و استارتاپ