نام: latari.jpg نمایش: 23 اندازه: 20.2 کیلو بایت
برای آن دسته از افرادی که رسیدن به آمریکا را رویای دست نیافتنی تلقی می کنند یک روش بسیار محبوبی به نام لاتاری وجود دارد تا بتوانند شانس خود را مورد امتحان قرار دهند. قرعه کشی لاتاری آمریکا یک را آسان و در دسترس برای مهاجرت به آمریکا و دریافت اقامت دائم این کشور محسوب می شود که همه ساله حدود 55 هزار نفر از سراسر دنیا در آن برنده می شوند.

علاقمندان به شرکت در لاتاری 2023 می توانند در ابتدای ماه اکتبر 2021 تا حداکثر یک ماه در این قرعه کشی ثبت نام نمایند. با توجه به لایحه اصلاحی قانون شهروندی آمریکا که توسط دولت بایدن به کنگره آمریکا ارسال شده است این امکان وجود دارد تا ظرفیت پذیرش لاتاری از 55 هزار نفر به 80 هزار نفر افزایش پیدا کند.
بنابراین اگر قصد شرکت در لاتاری 2023 را دارید زمان را از دست ندهید، هر سال فقط یکبار این ثبت نام انجام خواهد شد. داشتن پاسپورت معتبر در روز ثبت نام الزامی می باشد و مدارک مورد نیاز برای ثبت نام لاتاری آمریکا عبارت است از:

  • اطلاعات پاسپورت معتبر + اطلاعات شناسنامه متقاضی
  • عکس لاتاری بصورت دیجیتال برای متقاضی و اعضای خانواده (شامل همسر و فرزندان زیر 21 سال)
  • تکمیل فرم آنلاین ثبت نام لاتاری آمریکا
  • آدرس محل سکونت متقاضی به همراه ایمیل و شماره تماس
  • میزان تحصیلات متقاضی *
  • اطلاعات شناسنامه همسر و فرزندان زیر 21 سال

* میزان تحصیلات برای ثبت نام در لاتاری آمریکا حداقل دیپلم می باشد و ارائه مدرک آن پس از برنده شدن لازم خواهد بود. برای افرادی که در 5 سال گذشته حداقل 2 سال متوالی را مشغول به کار بودند داشتن تحصیلات و ارائه مدرک دیپلم نیازی نیست.


توصیه می شود که از ارسال اطلاعات نادرست برای لاتاری خودداری نمایید و ثبت نام خود را به روزهای آخر ماه موکول نکنید. هر شخص فقط یکبار می تواند در هر دوره لاتاری ثبت نام انجام دهد و شانس همه افراد برای برنده شدن در قرعه کشی یکسان خواهد بود، البته روش های زیر می تواند سبب افزایش شانس شما در قرعه کشی لاتاری آمریکا شود:

  • ثبت نام را بطور صحیح و کامل انجام دهید.
  • اگر متاهل هستید و همسر شما نیز پاسپورت معتبر داشته باشد می توانید شما برای او و همچنین همسرتان برای شما ثبت نام انجام دهند. (شانس شما دو برابر خواهد بود)
  • اگر سن شما بین 18 تا 21 سال باشد و متاهل نیز باشید، شما، همسرتان و هر کدام از والدین شما می توانند برای شما ثبت نام انجام دهند. (چهار شانس برای برنده شدن دارید)

پس از اعلام نتایج لاتاری آمریکا در ماه مه، متقاضی می تواند در صورت برنده شدن تصمیم بگیرد که کدام یک از اعضای خانواده را همراه خود به آمریکا ببرد ولی در زمان ثبت نام باید نام تمام اعضای خانواده ذکر شده باشد.
سهمیه ایران در لاتاری 2023 آمریکا 3500 نفر می باشد. پس از برنده شدن در لاتاری آمریکا باید به منظور انجام مصاحبه به سفارت های آمریکا در امارات، ارمنستان و ترکیه مراجعه کنید.
به طور کلی و مختصر مراحل لاتاری آمریکا به این شکل است:
ثبت نام در لاتاری
انجام قرعه کشی و اعلام اسامی برندگان
مراجعه برندگان به سفارت ایالات متحده آمریکا
صدور ویزا برای پذیرفته شدگان در مصاحبه
صدور گرین کارت آمریکا پس از ورود به خاک این کشور

دارنده گرین کارت آمریکا مانند تمام شهروندان آمریکایی می تواند در ایالات متحده به تحصیل، کار و زندگی بپردازد و بدون ویزا به آمریکا رفت و آمد کند. در حال حاضر حدود یک میلیون و چهارصد هزار ایرانی در کشور آمریکا و ایالت های مختلف این کشور ساکن هستند.