دونِیت از اولین پلتفرم های تامین مالی جمعی (Crowd Funding) است. دونیت با اتکا به حمایت ها و مشارکت های خرد مردمی، هزینه اولیه پروژه های مختلف را تامین می کند، خواه پروژه تولید یک گجت باشد، ترجمه یک کتاب، یا ساخت مدرسه در یکی از مناطق محروم کشور. حامیان هم علاوه بر احساس خوبی که از مشارکت در یک پروژه می‌گیرند، می‌توانند از پاداشهایی که برای آنان درنظر گرفته شده هم استفاده کنند.

دونِیت چیست؟

دونِیت یک پلتفرم کراودفاندینگ ایرانی است که در حال حاضر بر روی تامین سرمایه پروژه هایی که تاثیرات اجتماعی دارند، تمرکز کرده است.

وب سایت دونیت در مالکیت شرکت فرآیندهای طرح و ایده بی بهانه پردیس به شماره ثبت 485722 است و صندوق سرمایه گذاری سرآوا و صندوق توسعه فناوری های نوین بنیاد علمی و فناوری ریاست جمهوری از سهامداران آن می باشند.
کراودفاندینگ چیست؟ جذب سرمایه جمعی یاCrowdfunding از دو واژه ی crowd به معنای انبوه مردم و funding به معنای تامین سرمایه تشکیل شده است. جذب سرمایه جمعی در واقع کمپینی جهت دریافت حمایت مالی افراد مختلف جامعه به خصوص کاربران اینترنت از یک پروژه ازطریق پرداخت بخشی از سرمایه ی مورد نیاز برای اجرای آن پروژه می باشد. کراود فاندینگ برای حمایت از هنرمندان، استارتاپ ها و صاحبان ایده وکسب و کارهای نوپا مناسب است. در یک پروژه ی کراود فاندینگ کارآفرین یا صاحب ایده، ایده ی خود را مطرح کرده و کمپین خود را راه اندازی می کند و افراد و گروه ها از طریق حمایت های مالی خود سرمایه ی مورد نیاز وی را تامین می کنند.
بنابراین دریک پروژه ی کراود فاندینگ سه گروه مشارکت دارند:
صاحب ایده که شروع کننده ی پروژه است.
افراد یا گروه هایی که ایده را حمایت می کنند.
سامانه (پلتفرم) ای که این دو گروه را برای اجرای پروژه گرد هم جمع می کند.

کراودفاندینگ را می توان معادل گلریزان سنتی در ایران دانست. منبع: وب سایت کراودفاندینگ دات آی آربنیانگذاران و افراد کلیدی


محیسنیسل

بنیانگذاریاشارایمانلو

بنیانگذارجوادیزدانی
بنیانگذارایران، تهران، خیابان کارگر شمالی، دانشکده فنی دانشگاه تهران، پارکینگ کتابخانه قلمچی، ساختمان دیموند
فکس: 021 - 43 85 35 88
@ایمیل: contact@2nate.com