آیا شما به تازگی تجارت خود را شروع کرده اید، و یا به دنبال جذب مشتریان بالقوه هستید؟ این مقاله به شما کمک می کند تا به خوبی با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید.
Brainstorming یا همان طوفان مغزی، استراتژی بازاریابی موثری بوده که به آسانی کار نمی کند؛ شما می بایست تصمیم بگیرید که چه کسانی مشتری هدف شما هستند و سپس روی جمع آوری و تحلیل اطلاعات درباره عادات مشتریان خود زمان بگذارید.
اگر به درستی مشتریان هدف خود را انتخاب کرده و زمان مناسبی برای آنها صرف نمایید، بازی به نفع شما و تجارتتان تغییر خواهد کرد. با ما همراه باشید تا فقط با 10 قدم، به هدف خود دست پیدا کنید.
1. نظرسنجی از مشتریان
شما نمی توانید بطور موثری با مشتریان بالقوه خود ارتباط برقرار کنید، اگر مشتری در ذهن نداشته باشید. نظر سنجی از مشتریان کنونی، به همان اندازه مشتریان بالقوه که شما به دنبالشان هستید، کمک می کند تا چگونه شما محصول خود را ارائه نمایید و یا متوجه مشکلات خود بشوید.
از مشتریان حال حاضر خود نظرشان را بپرسید، تا بدانید که در مورد محصول یا خدمات شما چه فکر می کنند. با جمع آوری این اطلاعات، می توانید زمینه را برای جلب و جذب مشتریان جدید آماده سازید.
2. رقبای خود را زیر نظر گرفته و متوجه شوید که چه کسانی مشتری آنها می شوند
یک راه آسان برای فهم این موضوع که آیا کمپین جذب مشتری شما کار می کند یا خیر، بررسی رقبای شما در زمینه تجارت خودتان است.
نه فقط این راه هزینه بر نیست، بلکه ایده های جالبی را در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید کمپین خود را بهبود ببخشید و حتی با درک مشکلات رقبا، تجارت خود را پیش ببرید.
3. تبلیغات هدفمند
تبلیغات در جاهایی مانند گوگل و فیسبوک می تواند تا حدود زیادی به جلب مشتریان شما کمک کند. در حالی که در دنیای واقعی، بیشترین تبلیغات به بیلبوردها، و یا ایستگاه های اتوبوس محدود می شود، استفاده از تبلیغات گوگل یا فیسبوک باعث می شود تا صرفا مشتریان منطقه ای را جلب نکرده و محدود به یک مکان خاص نشوید. با استفاده از تبلیغات اینترنتی، همه محدودهای منطقه ای و جمعیتی مانند، سن، جنسیت، تحصیلات، وضعیت تاهل حذف شود و تبلیغات شما در اختیار همه قرار می گیرد.
4. رسانه های اجتماعی هوشمند
حضور در رسانه های اجتماعی به نگهداری از مشتریان کمک شایانی می کند و اندکی صرف زمان در فیسبوک، توییتر و اینستاگرام، فاصله بین شما و مشتریان را از بین می برد.
بسیاری از تجارت ها از این روش برای ارتقا شرکت خود استفاده می کنند و مدیران رسانه های دیجیتال آنها، با قرار دادن پست و مطالبی از شرکت و محصولات و خدمات شما، ارتباط دادن به مطالب جالب، پاسخ به پرسش های مشتریان، به مشتریان کمک کرده تا با شما احساس راحتی کرده و در کنار شما باقی بمانند.
5. به تمام ایمیل ها، توییت ها، نظرات در فیسبوک و تماس های تلفنی پاسخ بدهید.
دقت کنید که شما پس از رسانه ای کردن محصولات و خدمات خود، همه افراد را به ارتباط با شما و تجارت شما ترغیب می کنید. ممکن است سوالی برای آنها پیش بیاید و اگر پاسخ درستی دریافت کنند، به آسانی مشتری شما شده و حتی دیگران را به استفاده از محصولات شما تشویق می کنند. بنابراین به تمامی راه های ارتباطی خود پاسخ داده و سوالی را بی پاسخ نگذارید.
داشتن کادری مجرب برای پاسخ گویی و ارائه پشتیبانی از مهمترین نکات در زمینه جذب و حفظ مشتریان شما خواهد بود.
6. Affiliate Marketing
Affiliate Marketing فرایندیست که در آن، تاجران و صاحبان سرمایه، از همکاران تجاری خود حمایت می کنند. این کار بطور موثری شانس شما را در جلب مشتریان جدید بالا می برد.
7. اعتمادسازی کنید، نظرات کاربران را منتشر کنید، لینک های مفید در اختیار آنها قرار دهید.
تقریبا در تمام تجارت ها، ورود به آن شاید کار آسانی باشد، اما رشد و گسترش آن به این راحتی نبوده و حفظ جایگاه در بازار رقابت کار سختی است. اولین کار در گسترش و حفظ جایگاه خود در بازار رقابت، اعتماد سازی با مشتریان است.
بیش از 88 درصد مشتریان به نظرات منتشر شده در وبسایت شما اعتماد دارند و تاثیر زیادی در تصمیم گیری آنها دارد.
فراموش نکنید که برای ارتباط با مشتریان خود، از نام واقعی خود استفاده کرده و ارتباط خود را با آنها، تا می توانید در شرایط بهتر حفظ نمایید.
8. ارتباط با بزرگان در زمینه تجارت شما
ارتباط با تاثیرگذاران و بزرگان در زمینه تجارت شما باعث می شود تا بطور موثری تجارت شما گسترش یابد. اگر شما بتوانید توجه بزرگان تجارت خود را جلب نمایید، شانس این را دارید که از علاقمندان و دوستان آنها برای جذب مشتری استفاده نمایید.
9. تولید محتوای مرتبط در بلاگ ها
اینکه شما در بلاگ ها، محتوایی مرتبط با محصولات و خدمات خود منتشر کنید، نه تنها در گوگل جایگاه بهتری خواهید داشت، بلکه همه با تجارت و محصولات شما آشنا می شوند.
البته باید دقت کنید که این محتوا نباید از جایی کپی برداری شود، و می بایست خودتان آنها را تولید نمایید. این کار جایگاه شما را در گوگل و بین مشتریان تثبیت می کند.
10. هنر استفاده از خبرنامه و تبلیغات
مشتریان و فعالیت های رسانه ای خود را تحلیل کرده و همیشه و سال به سال، اطلاعات و نظرات مشتریان و کاربران را بررسی نمایید.
راه بسیار مناسب در زمینه ارتباط با مشتریان و جذب و حفظ آنها، ایجاد خبرنامه، A/B test advertising و کمپین های تبلیغاتی است. با بررسی اطلاعات کاربران و نظرات آنها، تبلیغات خود را هدفمندتر کرده و بهبود ببخشید.


https://www.clickyab.com/blog/%d8%b1...2%d9%88%d9%87/