این روز ها اینترنت پر شده از مردمی که به بیتکوین به چشم یک حباب می نگرند و تنها، باعث پراکندگی حجم زیادی از ترس، عدم اطمینان و شک، بین دیگران می شوند. چنین افرادی معتقدند که قیمت زیاد بیتکوین، نحسی قریب الوقوعی به دنبال دارد که البته اغلب این انتقادات، صرفا ناشی از سوء ظن است. به نظر می رسد اینها از تکنولوژی ارز های دیجیتالی، متنفرند. خیلی از این علما، درک کاملی از بیتکوین یا حتی از علم اقتصاد ندارند.
برای کسی که با مفهوم حباب آشنایی ندارد، اینوستوپیدیا، بیان می دارد که حباب به یک دارایی اطلاق می شود که توسط رفتار بی منطق و هیجانی بازار، رانده می شود. همچنین اساسا مانند افزایش قیمت دروغین یا حقیقتی اشتباه در مورد ارزش واقعی یک دارایی و بنابراین مثل پیشگویی یک حراجی بزرگ است.
مفسرانی همچون پیتر شیف، به طور معمول، بر این اعتقاد بوده اند که بیتکوین یک حباب است و هر لحظه می تواند فرو ریزد. چنین افرادی، تنها ادعا می کنند اما به نظر نمی رسد که درکی از چگونگی عملکرد بیتکوین داشته باشند. همه ما، عناوینی از جمله “تحلیلگر هشدار می دهد: بیتکوین یک حقیقت اشتباه است.” یا “تقریبا ۵ برابر شدن بیتکوین در سال ۲۰۱۷، بسیار شبیه به افزایش حجم این حباب تکنولوژی است.” سایتی نیز وجود دارد که به دنبال جمع آوری این شایعات نگران کننده و ادعا ها است.
در یکی از مقالات اخیر شیکاگو تریبون، میخوانیم: “چرا سرمایه گذاران باید در خصوص بیتکوین، محتاط باشند.” نویسنده این مقاله (Gail MarksJarvis)، رونق عظیم بیتکوین را به حباب های تاریخی متعددی، تشبیه کرده است.
“آیا ماجرای سقوط مسکن در سال ۲۰۰۸ را به خاطر دارید؟ هنگامی که بی گناهانی که ضمن گرانی املاک، خانه می خریدند و خود را خوشبخت، تصور می کردند؛ در حالیکه در آخر، قیمت مسکن ۳۰ درصد کاهش یافت؟
آیا حباب سهام تکنولوژی در اوایل سال ۲۰۰۰، خاطرتان هست؟ تا زمانیکه این حباب ترکید، مردم احساس هیجان شدیدی در مورد پیشگامان اینترنت نوپا در دهه ۱۹۹۰ دارا بودند و تصور می کردند سود ناشی از سهام تکنولوژی، بی پایان است.”
او در حالی سخن خود را ادامه داد که می گفت: “بیتکوین، چیز خاص یا متفاوتی نیست؛ بلکه یک حباب فرار است که هر زمان، ممکن است بترکد و باعث نفس نفس زدنِ سرمایه گذاران شود!” چنین مقایسه هایی، همگی اشتباه اند. این ارز، مانند هیچ یک از داستان های تاریخیِ مذکور، نیست.
بیتکوین، ویژه است
بیتکوین، ویژه است. مانند یک شرکت نیست که ممکن باشد شکست بخورد و ارزشش را از دست بدهد. مثل یک کلاهبرداری مشاور املاکی هم نیست که ناشی از حیله گری بانکی یا دولتی باشد. بیتکوین، موجود دیگری است.
دلیل افزایش قیمت بیتکوین، دروغ های بازاری نیست؛ بلکه، اینست که بیتکوین، یک اختراع مالی و دگرگون کننده زندگی انسان هاست که دائما، افراد بیشتری خود را با آن همسو می کنند.
سرمایه گذاران واقعی، مشتاق اند تا از قافله عقب نمانند و این هیجان، باعث افزایش شدید قیمت بیتکوین می شود؛ پس، این موضوع را با حباب پرباد و مصنوعی ناشی از یک “حقیقتِ اشتباه” اشتباه نگیرید. در تطبیق با اثرات این شبکه هر چه تعداد بیشتری افراد به آن رو آورند قیمت نیز بالاتر خواهد رفت.
اقتصاد پایه
بیتکوین، همچنین، در نتیجه ی اقتصاد پایه، در حال رشد است. تعداد کل بیتکوین، محدود به ۲۱ میلیون واحد است و این، بیت کوین را به یک دارایی محدود، تبدیل و مردم را برای داشتن آن، بیشتر وسوسه می کند؛ در نتیجه، گرانتر نیز می شود. همکاری عرضه و تقاضا!
بنابراین، هنگامی که اقتصاد با تاثیر شبکه (اینترنت)، در می آمیزد، شما دستورالعملی برای رشد انفجاری، برای یک دارایی، خواهید داشت. بیتکوین، ورژن جدید پیاز گل لاله قرن ۱۷ نیست، بلکه یک پیشرفت پیشگامانه در حسابداری و پول است.
حباب ها در برابر شکست های تکنولوژیک
البته مواردی که گفته شد، ضمانتی برای موفقیت بیتکوین به حساب نمی آیند. اگر اتفاقی بدی بیفتد که پروتکل زیربنای بیتکوین را تحت تاثیر قرار دهد، قطعا قیمت، تغییر خواهد کرد. بدین ترتیب، امید مردم به ناامیدی تبدیل می شود و قیمت بیتکوین، تا فروپاشی، پیش خواهد رفت.
در هر حال، این، ناشی از افزایش قیمت تصنعی یا حباب نیست؛ بلکه به دلیل عدم موفقیت تکنولوژیک یا اجتماعی و نه شکست بازار است. بیتکوین به تازگی به سِگویت ارتقا یافته است. با این وجود، سگویت، الزاما با همه ویژگی هایی که ساتوشی برای بیتکوین معرفی کرد، انطباق ندارد. ویژگی هایی که بیتکوین را به عنوان یک سیستم پولی مقیاس پذیر و همتا-به-همتا، معرفی می کنند. در عوض، بیتکوین را به یک لایه تهاتر (تسویه حساب) تبدیل می کند که می تواند به ارز، آسیب برساند.
بیان پدیده فوق، برای اشاعه ترس در اذهان عمومی نیست. من فقط می گویم که بیتکوین می تواند مستعد شکست و سقوط باشد که البته این شکست های احتمالی، ناشی از ویژگی حباب گونه برای بیتکوین، نیست. شکست، ناشی از عدم موفقیت جامعه در ماندگار ساختن بیتکوین از نظر اقتصادی است. در هر دو صورت، بسیاری از مردم به کارایی سگویت و عدم شکست تکنولوژیک برای آن، امید دارند.
نتیجه گیری
اگر کسی بیتکوین را حباب در نظر می گیرد، باید دقیقا توضیح دهد که دلیل آن چیست؛ نه اینکه بیتکوین را با حباب هایی که در گذشته اتفاق افتاده و هیچ ویژگی یکسانی با بیتکوین به جز برچسب گرانی ندارند، مقایسه کند. اگر بیتکوین یک حباب باشد، قطعا بزرگترین حبابی است که بشر در تاریخ، شاهد آن بوده است (البته به جز حباب ۶۰۰۰ ساله طلا) که خب بسیار، غیر محتمل است. بیشتر به نظر می رسد بیتکوین یک مخلوق حیرت آور، با ارزش و پتانسیل بسیار، درست در زمانی است که جوامع بلاکچین به تازگی در حال شروع و پیشرفت، هستند.


دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.


https://coiniran.com/%d8%a8%db%8c%d8...3%d8%aa%d8%9f/