فناوریِ بلاکچین یک انقلاب در سیستم های بایگانی و ثبت است.
ببیتکوین اولین سیستم دفتر کل غیر متمرکز، بی واسطه و پایدار تاریخ در سطح جهانی است و از زمان اختراع آن، پیامد های پیشرفت این فناوری مورد توجه کارآفرینان صنایع مختلف قرار گرفته است.
ماهیت فناوریِ بلاکچین، شامل خلاقیت ها و تصورات خارج از کنترل و گسترده ای است که باعث شده تا در حال حاضر این ایده، نیاز به دسترسی به گزارشات قابل اعتماد را برآورده کند. همچنین تمام قدرت تبادلات دیجی ارز ها را شخصی سازی کرده و روابط دیجیتالی را از معاملات pull transaction باز داشته است. (pull transaction به معاملاتی می گویند که خریدار قبل از خرید کالا، بهای آن را به فروشنده پرداخت می کند. به طور مثال می توان به خرید های اینترنتی اشاره کرد)
البته طبیعی است که در این زمینه تبلیغات اغراق آمیز زیادی هم وجود داشته باشد. این اغراق احتمالا نتیجه رویا پردازی برخی ها در مورد استفاده راحت تر از بالاترین سطح کاربرد فناوریِ بلاکچین می باشد، به طوری که برخی از روشنفکران صنایع مختلف، آن را «لوبیای سحرآمیز» نامیده اند.
در مورد کاربرد های مناسب آن در سرفصل «چرا از بلاکچین استفاده می کنیم» توضیحات بیشتری ارائه شده است.
در ادامه در مورد توسعه و چگونگی مفید واقع شدن فناوریِ بلاکچین بحث خواهیم کرد.
به عنوان یک سیستم بایگانی و ثبت
هویت دیجیتال
قرار گرفتن کلید های رمزنگاری شده در اختیار اشخاص باعث می شود با استفاده از اساس و حقوق مالکیت جدید، ارتباطات دیجیتالی جالبی شکل گیرد. همانطور که در سرفصل های «فناوری بلاکچین چیست؟» ، «عملکرد بلاکچین به چه شکلی است؟» ، «یک بلاکچین چه کاری انجام می دهد» توضیح داده شد، این یک فرصت و شانس مناسب برای به وجود آوردن یک سیستم قوی برای هویت دیجیتالی را مهیا می کند.

بلاکچین بر مبنای این استدلال که بر پایه حساب ها و مجوز های مربوط به آن نمی باشد، حالت push transaction دارد. (معاملات push transaction به آن دسته از معاملاتی می گویند که در آن فروشنده قبل از دریافت وجه، کالا را به مشتری عرضه کند)
در دست داشتن کلید تبادلات خصوصی که به معنی حق مالکیت سرمایه دیجیتال است، یک راه جدید و مطمئن برای احراز هویت در دنیای دیجیتال محسوب می شود که کاربران را از به اشتراک گذاشتن بیش از حد اطلاعات شخصی حساس و آسیب پذیر باز می دارد.

Tokenization
به منظور تصدیق یک آیتم منحصر به فرد فیزیکی، این آیتم ها با کد های دیجیتالیِ هماهنگ جفت شده اند. در حقیقت این علائم به منزله یک پل ارتباطی بین دنیای دیجیتالی و واقعی است.
این کد ها برای مدیریت عادی زنجیره ای و حفظ حقِ (مالکیت) اختراع ها و ایده ها حائز اهمیت هستند. همچنین آن ها ضد تقلب بوده و کلاهبرداری و شیادی ها را آشکار می سازند.

مدیریت داده بین سازمانی
همانطور که در بخش «دفتر توزیع چیست؟» اشاره شد، فناوری بلاکچین یک انقلاب در جمع آوری و تحول اطلاعات ایجاد کرده است که در زمینه سیستمِ حساب ها بیشتر از نگهداری اطلاعات تمرکز دارد.

برای دولت ها
امروزه دولت ها به هر سه بُعد فناوریِ بلاکچین علاقمند شده اند.
بُعد اول آن داشتن حق تصاحب، ابطال، گسترش، جابجایی و یا حتی ضرر در ازای مالکیت کلید رمز نگاری ست.
بُعد دوم: دولت ها هم چنین مشتاق هستند بدانند چه کسانی می توانند عضو شبکه بلاکچینی شوند و دلیل این موضوع آنجاست که معمولا آنها پروسه معاملات مختلف را تصویب، کنترل و تنظیم می کنند.(به عنوان مثال قانون گذاران بورس، فرمت تبادلات ارزی را تعیین و تصویب می کنند.)
در مورد پروتکل و پروسه فناوریِ بلاکچین نیز مشتاق هستند تا جزئیات بیشتری از مراتب آن را بدانند و به همین دلیل قابلیت قانونمند کردن آن به عنوان یک فرصت کسب و کار، توسط بسیاری از توسعه دهندگان بلاکچین دیده شده است.
برای ردگیری و ممیزی
بانک ها و موسسات بزرگی که روابط دیجیتالی اشخاص را از طریق اینترنت تحت کنترل دارند، موظف اند که با استفاده از سیستم متمرکز کامپیوتری از اطلاعات حساب افراد در برابر هکر ها محافظت کنند.
با وجود این که بانک ها میلیارد ها دلار صرف امنیت این اطلاعات می کنند، سیستم نیازمند امنیت بیشتر است و موسسات مالی مجبورند که در این کار مبادرت بیشتر ورزند. از آنجا که هنوز موسسات مورد حمله هکر ها قرار می گیرند، گاهی اوقات اطلاعات محرمانه مشتری ها فاش می شود.
فناوری بلاکچین در زمینه امنیتی، استفاده از ابزار هایی را پیشنهاد می کند که به صورت خودکار لیست افرادی را که به اطلاعات دسترسی داشته اند را تهیه و همچنین محور هایی برای دسترسی به اطلاعات را تنظیم می کند. این ابزار می تواند در حفظ امنیت حساب ها نقش عمده ای ایفا کند.
به عنوان یک پلتفرم
برای قرارداد های هوشمند
در هر جایی که روابط دیجیتالیِ امن و مطمئن شکل گرفته باشد، بلاکچین حضور دارد.
همان طور که چندین شرکت بیمه توسط استارت آپ ها کنترل می شوند، یک کنسرسیوم از بانک های بزرگ دنیا به دنبال ساخت یک پلتفرم برای شکل گیری روابط دیجیتالی جدید بین خودشان هستند. نحوه ایجاد این نوع روابط ، ترکیبِ Ricardian contracts و منطق کسب و کار کد گذاری شده (coded business logic) است.

به طور خلاصه این نسخه قراردادهای هوشمند، به دنبال استفاده از اطلاعات و اسناد ذخیره شده در بلاکچین ها جهت پشتیبانی از توافقات قانونیِ پیچیده است.
سایراستارت آپ ها روی زنجیره های جانبی دیگری به منظور اتصال بلاکچین ها به بلاکچین های عمومی بزرگترفعالیت می کنند. این بلاکچین های متصل به هم می توانند مشکلاتی مانند سایز بلاک های بیتکوین را حل کنند. گمان می رود این اتصال، قادر به خلق بلاکچین هایی شوند که از پسِ انواع تراکنش های فوقِ ویژه بر آیند.

اتریوم، ایده پلتفرم را پیش می برد. نوع جدید قرارداد هوشمندانه اولین بار در تعریف پروژه Vitalik Buterin با عنوان «نسل جدید قرارداد هوشمند و پلتفرم کاربردیِ غیر متمرکز» معرفی شد. این دیدگاه در مورد به کار بردن منطق کسب و کار بر روی یک بلاکچین است، به ترتیبی که به کمک شبکه و کدها، تراکنش ها با هر سطحی از پیچیدگی قابل انجام یا فسخ است.

به همین ترتیب، هدف اولیه اتریوم، پلتفورمی برای کد قرارداد هوشمند، شامل برنامه هایی برای کنترل دارایی های بلاکچین است که توسط یک پروتکل بلاکچین انجام شده و در شبکه اتریوم اجرا شود.

برای نظارت خودکار
بیتکویین به خودی خود مثالی از نظارت خودکار است.(نحوه عملکرد آن به عنوان یک سیستم خود ناظر به همراه پروژه های دیگر مورد بررسی و آزمون و خطا قرار می گیرد)
برای بازارها
از دیگر ارز ها می توان به اوراق قرضه دیجیتالی اشاره کرد، به این معنی که برای کنترل کد های نشان دهنده حقوق مالکیت، کد هایی با مشخصه دیجیتال منحصر به فرد در نظر بگیریم.
این کد ها می تواند به صورت سهام، یک آیتم یا هر سرمایه دیگری عرضه گردد. قواعد و قوانین داد و ستد این اسناد بر اساس پروتکل بلاکچین تعیین می گردد.
برای ساده کردن پرداخت ها و تسویه حساب ها
اغلب در بازار خرید و فروش سهام، اصطلاح T+3 را می شنوید.T حرف اول کلمه Trade به معنی معامله است و T+3 یعنی یک معامله بعد از سه روز به سر انجام می رسد.
راه هایی غیر از بلاکچین برای کاهش این عدد(۳) وجود دارد که معاملات بتوانند سریع تر انجام شوند. اما اغلب نا امن و با ریسک بالا هستند.
اما با فناوری بلاکچین معامله مورد نظر شکل می گیرد و معادله T+0 بر قرار می شود.


برای انطباق قانونی خودکار
علاوه بر اینکه بلاکچین یک مخزن قابل اعتماد برای اطلاعات است، می تواند انطباق قانونی را به شکل کد ایجاد کند.یعنی بلاک های مجاز موجود در بلاکچین می توانند یک ترجمه ازتبدیل ادبیات قانونیِ دولت به کد های دیجیتالی باشد.
مثلا در امور بانکی به این وسیله می توان کارایی سیاست های ضد پولشویی را بهبود بخشید. به وسیله فناوری بلاکچین کارهای مختلفی می توان انجام داد، از جمله بر پایه قوانین دقیق می توان بعضی ازانواع تراکنش ها را مجاز و یا بعضی ها را گزارش کرد.
این به آن معنی ست که بانک ها باید سیستم نظام گزارش دهی یا مجوز تراکنش ها را خودکار کنند.
به طور خلاصه می توان گفت:
تمام این عملیات، ارتباط دیجیتالی را که قبلا نا امن بودند، امن و مطمئن می سازد. اطلاعات به شکل های متفاوت و جدیدی منتشر می شوند و هم چنین به خوبی از آن ها محافظت شده و به نحوه خاصی ثبت می گردند. این فناوری، ارتباطات دیجیتالی را متحول ساخته است و با کدگذاری از طریق قراردادهای هوشمند، اجرای خودکار آنها را ممکن می سازد.دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.


https://coiniran.com/%da%a9%d8%a7%d8...6%db%8c%d9%86/