توانایی تفکر خارج از چارچوب، مهارتی قابل یادگیری‌ است. شما تنها باید مایل باشید برای انجام کارهای جدید تلاش کنید. بسیاری از افراد فکر می‌کنند یک شخص یا خلاق است یا نیست؛ اما نظر من این است که برخی افراد در زمان‌هایی ممکن است نسبت به بقیه، توانایی بیشتری در تفکر خلاق داشته باشند. در ادامه مقاله ۶ راه برای کمک به بهبود تفکر خلاق بیان شده است:

۱- از مطالبی استفاده کنید که راه خروج از منطقه امن شماست؛ همه افراد عاشق خواندن مطالب در مورد صنعت خود هستند ولی این کار خلاقیت را تقویت نمی‌کند. اگر خوش‌شانس باشید، این کار می‌تواند با انگیزه و الهام گرفتن از دیگران به شما کمک کند. اگر به دنبال این هستید که تفکر خلاقانه را در خود پرورش دهید، پس شروع به خواندن مطالبی کنید که تابه‌حال نمی‌خواندید. می‌توانید مطالب وبلاگ‌ها و سایت‌هایی را مطالعه کنید که غیرمرتبط با صنعت شما باشند. هم‌چنین کتاب‌هایی را برای خواندن انتخاب کنید که تابه‌حال نمی‌خواندید و آن کتاب‌ها خارج از سبک انتخابی شما باشند.

۲- مطلبی ۵۰۰ کلمه‌ای بدون هیچ موضوعی بنویسید؛ این تمرینی سرگرم‌کننده است و من زمانی از آن استفاده می‌کنم که نمی‌توانم فکرم را متمرکز کنم یا ایده‌های جالبی به ذهنم می‌آید. من صفحه‌ای جدید در کامپیوتر برای خودم باز می‌کنم و فقط شروع به نوشتن می‌کنم. بدون داشتن هیچ‌گونه موضوع، تیتر، ویرایش مطالب و از همه مهم‌تر بدون هیچ‌گونه انتقاد از خود، شروع به نوشتن می‌کنم. من فقط به انگشتانم اجازه تایپ کردن می‌دهم و به مغزم اجازه می‌دهم که تصمیم بگیرد چه کلماتی را بنویسم. درنهایت، متن من پر از کلمات عجیب‌وغریب است که هرگز آن‌ها را با کسی به اشتراک نگذاشته‌ام ولی همیشه بعدازاین کار انرژی خوبی به من منتقل می‌شود که حس می‌کنم تفکر خلاقانه در من تقویت ‌شده است.

۳- فیلمی را در سالن سینما ببینید؛ فیلم دیدن با صفحه‌نمایش بزرگ و در مکانی همچون سینما، یکی از آخرین مکان‌های است که می‌توانید در آنجا تجربه حسی کامل را داشته باشید. صفحه‌نمایش‌های بزرگ و پرنور، صدای بالا که همه‌جانبه محیط را فرامی‌گیرد، بوی ذرت‌های تازه بوداده شده و صندلی‌هایی که تا حدودی ناراحت‌کننده هستند نمونه این احساسات‌اند. من هر وقت از سالن سینما بیرون می‌آیم ذهنم پر از ایده‌ها و افکار جدید می‌شود.

۴- یک تماس تلفنی با فردی که نمی‌شناسید داشته باشید؛ شنیدن داستان فردی که برای شما کاملاً غریبه و جدید است، می‌تواند به شما تجربه دیدی باز و ذهنی گسترده‌تر بدهد. شاید از آن‌ها چیزی جدید یاد بگیرید،‌ شاید آن‌ها به شما چشم‌اندازی بدهند که تابه‌حال در مورد موضوعات خودتان نشنیده باشید و به ذهن خودتان خطور نکرده باشد.

۵- به‌طور متفاوتی غذا بخورید؛ مطالعاتی وجود دارد که بیان می‌کند رژیم غذایی ما چگونه روی نحوه فکر کردن ما تأثیرگذار است. آیا می‌خواهید متفاوت فکر کنید؟ پس به بدن خود سوخت‌های متفاوت (و البته سالم) برسانید. شوکه می‌شوید وقتی بفهمید چقدر با داشتن یک رژیم غذایی سالم می‌توانید خلاقانه‌تر فکر و عمل کنید.

۶- تمرین‌های «طوفان فکری» انجام دهید؛ نفر دیگری را برای یک جلسه طوفان فکری به مدت ۴۵ تا ۶۰ دقیقه پیدا کنید که به شما بپیوندد. هیچ تکنولوژی در جلسه استفاده نشود و هیچ‌گونه انتقادی صورت نگیرد. موضوعی که می‌خواهید برایش طوفان فکری انجام دهید را روی برگه‌ای بنویسید، سپس همه ایده‌هایی که به ذهنتان می‌آید را بدون انتقاد از آن‌ها، روی برگه بنویسید. بسیار مهم است که این تمرین را با حضور فرد دیگری انجام دهید و مطمئن شوید که هیچ‌گونه انرژی و بازخوردی منفی، در سراسر فرآیند طوفان فکری نداشته باشید. ممکن است درنهایت ۱۰۰ ایده افتضاح و وحشتناک داشته باشید، اما شرط می‌بندم که درنهایت شما یک یا دو ایده بسیار خوب از بین آن‌ها پیدا می‌کنید. علاوه بر این، شما در دفعات بعدی که این تمرین را انجام می‌دهید، به تعداد بیشتری ایده خوب می‌رسید.
شما برای اینکه خارج از چارچوب فکر کنید لازم نیست حتماً متفکر خلاقی باشید، شما باید فقط کارهایی را انجام دهید که تفکر خلاق را تحریک و تقویت می‌کند. حتی خلاق‌ترین افراد نیز، نیاز به الهام گرفتن از دیگران دارند.


www.inc.com
شش راه تقویت تفکر خلاق - ictstartups.ir