تد چیست؟ همه چیز درباره کنفرانس تد

TED مخفف سه کلمه Technology و Entertainment ، Design است ( تکنولوژی و سرگرمی و طراحی).
مجموعه‌ی TED یک سازمان غیر انتفاعی است که به «گسترش ایده های ارزشمند» اختصاص داده شده است. تد در سال ۱۹۸۴ به عنوان یک کنفرانس چهار روزه در کالیفرنیا تاسیس شد که موسس آن Richard Saul Wurman بود. اما سمینارهای دوره‌ای آن از سال ۱۹۹۰ شکل گرفت. اگر چه فعالیت‌های تد به این حوزه‌ها محدود نشد. شکل اجرای برنامه‌های تد معمولاً اشاره به تحقیقات و دانش و فرهنگ در قالب داستان پردازی است.
کنفرانس تد در بهار هر سال (همزمان با کنفرانسی به نام تد اکتیو) و تدگلوبال هر تابستان برگزار می‌گردد. در انگیزه تد شعار «گسترش ایده های ارزشمند» می‌درخشد. این‌ها همان ایده‌هایی هستند که توسط تد به اشتراک گذاشته شده و پیاده‌سازی می‌گردند تا جهان را تغییر دهند. سازمان مرکزی گروه تد با ۹۰ نفر در بخش مرکزی در ونکوور کانادا و نیویورک آمریکا قرار دارد.
بسیاری از بزرگان سیاست و اقتصاد و همینطور تعداد زیادی از برندگان جایزه‌ی نوبل، مانند: جیمز کمرون، بیل گیتس، ال گور، جرج اسموت، بیل کلینتون، براین گرین، استیون هاوکینگ، ریچارد داوکینز و لری پیچ(موسس گوگل)…تا کنون در این برنامه سخنرانی کرده‌اند. مجموعه‌ی سخنرانیها و ویدئو‌های TED رایگان هستند و می‌توانید آنها را به صورت فایل صوتی یا تصویری با کیفیت مورد نظر خود دانلود کنید. تعداد بسیار زیادی از آنها زیرنویس فارسی هم دارند که می‌توانید هنگام نمایش یا دانلود، آن را فعال کنید.
تا فوریه ۲۰۱۵، درحدود ۱۹۰۰سخنرانی در تد به صورت رایگان قرار داشت و تا ژوئن ۲۰۱۱ ویدئوهای دیده شده ۵۰۰میلیون بوده و در نوامبر ۲۰۱۲، یک بیلیون بار در اینترنت دیده شده‌اند.
ماموریت تد:

عمیقاً به این باور هستیم که ایده‌ها قادرند روش، رفتار، زندگی و در نهایت جهان را تغییر دهند. به همین دلیل این موسسه را به عنوان سازمانی در جهت آشنایی و تبادل پیشنهادات علمی و انگیرشی از سوی تمام متفکران جهان که تشنه کنجکاوی و آشنایی با ایده‌های جدید و عجیب بودند، بنا نهادیم.
تاریخچه تد (TED)

ایده‌ی اصلی تد توسط یک معمار و طراح گرافیک به نام Richard Saul Wurman که با رشته خودش در زمینه‌های تکنولوژی و سرگرمی و طراحی(TED) همخوانی داشت، برپا شد.
اولین کنفرانس تد توسط ورمان و هری مارکز در سال ۱۹۸۴ به منظور نمایش لوح فشرده سونی و رونمایی از یکی از کامپیوترهای اپل مکینتاش سازماندهی و برگزار شد.
ارائه این کنفرانس توسط ریاضیدانی مشهور به نام Mandelbrot اعضای معروف شرکت‌های کامپیوتری مانند: Nicholas Negroponte و Stewart Brand انجام شد.


در نهایت این کنفرانس ناموفق بود. شش سال طول کشید تا دومین کنفرانس برگزار گردد.
از سال ۱۹۹۰ به بعد سازمان رشد پیدا کرد و هر ساله در مونتری کالیفرنیا برگزار می‌شد تا سال ۲۰۰۹ که به خاطر حضور قابل توجه شرکت کنندگان به لانگ بیچ کالیفرنیا نقل مکان کرد.
ابتدا سخنرانان فقط در زمینه‌ی سه حرف اول تد(تکنولوژی، سرگرمی، طراحی) سخنرانی می‌کردند ولی در نهمین دوره‌ی آن فهرستی شامل: دانشمندان، فلاسفه، موزیکدانان، رهبران مذهبی، انجمن‌های بشردوستانه و… و موضوعات دیگر به چشم می‌خورد.
Chris Anderson (مدیر جوان سازمان)

در سال ۲۰۰۰ ورمان در ۶۵سالگی به دنبال جانشینی برای خود با کریس اندرسون که از علاقمندان و مشتاقان تد بود و در حوزه‌ی کارآفرینی فعالیت می‌کرد، ملاقات کرد و درخصوص اهداف و آینده‌ی تد صحبت کردند. در نوامبر ۲۰۰۱ بدون در نظر گرفتن منفعت مالی، اندرسون به عنوان مدیر سازمان در جهت گسترش ایده‌های ارزشمند انتخاب شد.
در فوریه ۲۰۰۲، اندرسون در TED Talk سخنرانی انجام داد و ایده‌ها و دیدگاه‌های خود را درخصوص آینده‌ی تد و اهداف آن را بیان کرد.
در همان سال ورمان بازنشست شد.
در سال ۲۰۰۶ حضور در تد که با دعوت انجام می‌شد هزینه‌ای برابر با ۴۴۰۰دلار داشت ودر ژانویه ۲۰۰۷ این مبلغ به صورت عضویت سالانه برابر با ۶۰۰۰دلار با مزایای حضور در کنفرانس، عضویت در باشگاه تد، دی وی دی‌های کنفرانس افزایش یافت.

در سال ۲۰۰۶ سه بخش‌ دیگر به خانواده‌ی تد اضافه شدند:
TED Global

به نوعی کنفرانس خواهر تد خوانده می‌شود و در مکان‌هایی در سرتاسر جهان برگزار می‌گردد.
TED GLOBAL کنفرانسی است که سالانه در طول ۵روز با ایده‌ها و خلاقیت‌هایی از سرتاسر جهان برگزار می‌شود. این کنفرانس در سال ۲۰۰۵، با سرپرستی اندرسون، در کنار کنفرانس اصلی تد با نام تدگلوبال پایه گذاری شد. از سال ۲۰۰۵ این کنفرانس در آکسفورد انگلیس، آروشا در تانزانیا و ادینبورگ در اسکاتلند برگزار شد. در این کنفرانس در طی ۵ روز، استعداد بشری را با جستجو در ایده‌ها، نوآوری‌ها و خلاقیت از سرتاسر جهان جشن می‌گیرند. آخرین کنفرانس تد گلوبال در ریودو ژانیروی برزیل در سال ۲۰۱۴ برگزارشد.برای شرکت در تد گلوبال باید درخواست عضویت در تد گلوبال را پر کنید و با پرداخت ۶۰۰۰دلار و استفاده از امکانات: شرکت در تد گلوبال، عضویت در شبکه‌های اجتماعی تد و ارتباط با دیگر اعضا، دسترسی به برنامه‌های تد به صورت زنده را خواهید داشت. برای استفاده از امکانات بیشتر مبلغ ۱۲۰۰۰دلار در نظر گرفته شده است که شامل موارد فوق بعلاوه‌ی امکان دسترسی به صندلی بهتر در سالن، استفاده از شام ویژه، صدور کارت شناسایی،امکان رسیدگی سریعتر برای درخواست حضور مجدد و استفاده از کلوب TED BOOK.
TED Prize

برندگانی این جایزه را به دست می‌آورند که آرزویی برای تغییر جهان داشته باشند.
TED PRIZE جایزه‌ای است که سالانه به رهبران و پیشروان ایده‌های نو، در جهت تغییر جهان اهدا می‌شود. برنده‌ی تد پرایز ۱میلیون دلار دریافت می‌کند و با توجه به اینکه قبلاً سه نفر این جایزه را دریافت می‌کردند ولی با تغییری که در این فرآیند ایجاد شد، تنها یک برنده انتخاب می‌شود تا امکان رسیدن به آروزی برنده به حداکثر برسد.


جایزه به دارنده‌ی آرزوی بزرگی داده می‌شود، کسی که الهام بخش متفکران و نمایندگان آنها در سراسر جهان می‌باشد.
از کمپین واحد Bono(برنده۲۰۰۵)، به انقلاب غذایی Jamie Oliver(برنده ۲۰۱۰) تا مدرسه‌ی ابری Sugata Mitra(برنده ۲۰۱۳) تد پرایز کمک کرده برای جنگیدن با فقر و تنگدستی، گفتگوی مذاهب، بهبود سلامت جهانی، مبارزه با بیماری‌های چاقی کودکان، آموزش‌های پیشرفته و تشویق به هنر در اطراف جهان.
برنده‌ی جایزه یک میلیون دلار دریافت می‌کند تا برای فکر کردن به ایده‌های بزرگ‌تر تشویق شود.جایزه برای حمایت از ساخت زیر بنای پروژه و تشویق دیگران به حمایت از آن در سر تا سر جهان پیشنهاد می‌شود.
تصور کنید ایده‌ای الهام بخش و با اثرگذاری بالا که نیاز به حمایت از طرف تمام جهان دارد. برندگان تد با داشتن چنین ایده‌های جاه طلبانه و مثبت نگری و رهبری که دارند، قادرند آنها را به واقعیت مبدل کنند.


مراحل انتخاب برنده:

کاندیداتوری در تد پرایز به دو روش انجام می‌شود: خودتان کاندید می‌شوید و آرزو و ایده‌ی خود را بیان می‌کنید یا کسی دیگر را کاندید می‌کنید و با آنها تماس گرفته خواهد شد و درخصوص رویای آنها پرسیده خواهد شد.
کمیته بررسی تدپرایز درخواست‌های رسیده را بررسی می‌کند و بادقت و توجه به معیارها لیست بلند بالای کاندیداها را محدود می‌کند. بیشترین رأیی که از طرف هیئت نظر دهنده به آرزو و رویایی داده شود به عنوان برنده‌ی سال انتخاب خواهد شد و برنده در کنفرانس سالانه تد شرکت خواهد کرد و از رویای خود و روش‌های تحقق آن صحبت خواهد کرد.Ted Talks

Ted Talks مجموعه ویدئوهایی است که در زمان تقریباً کمتر از ۱۸ دقیقه ایده‌های بزرگی را معرفی می‌کند. این سخنرانی‌ها در کنفرانس تد، تدایکس، تداکتیو و دیگر برنامه‌های اختصاصی تد فیلمبرداری شده‌اند.
هدف این ویدئوها به اشتراک گذاشتن ایده‌های ارزشمند در زمینه‌هایی مانند علوم، تکنولوژی، تجارت، فرهنگ و هنر و طراحی در سر تا سر جهان می‌باشد.
شش سخنرانی اولیه تد که در کنفرانس تد برگزار شد تعداد کمی بازدید کننده آنلاین داشت ولی کم کم مخاطبان جذب این ویدئوها شدند، به طوریکه برخی از ویدئوها تا میلیون‌ها بار مشاهده شده‌اند.

در انتهای سال اول تعداد مشاهده ۲میلیون بار بود و در انتهای سال ۲۰۰۹، به ۲۰میلیون بار رسیده بود و اکنون از مرز ۱بیلیون مشاهده گذشته است.
چند نکته درباره ویدئوهای تد:

اغلب سخنرانی‌های تد ویرایش می‌شوند. معمولاً چند جمله‌ی اول سخنران در شروع صحبت و اِ، آها و اوهوم… حذف می‌گردند ولی به محتوای اصلی صحبت لطمه‌ای وارد نمیشود.
تدوین یک ویدئوی ۱۸ دقیقه‌ای تقریباً یک روز زمان برای یک ویرایشگر حرفه‌ای نیاز دارد.


تقریباً تمامی ویدئوها زیرنویس دارند.
سخنرانی‌های مهم و اصلی با چندین دوربین ضبط می‌شوند(گاهی تا ۹ دوربین) ولی چناچنه دقت کنید بسیاری از سخنرانی‌ها فقط با یک دوربین فیلمبرداری شده‌ان