سخنرانی های TED تد

Translated by Leila Ataei

Reviewed by Sadegh Zabihi

طی پنج سال گذشته، زندگی مادران نوجوان را در آمریکا لاتین مستند کرده‌ام. شروع آن با یک مجموعه عکس از لحظه تولد در کشورم، اروگوئه بود.


(ویدیو) (جیغ کشیدن)


(خرناس کشیدن)


(گریه نوزاد)

من پسر یک مادر نوجوانم و خواهرم در ۱۶ سالگی مادری نوجوان شد. شروع به تفحص درباره موضوع کردم تا درک بهتری از خودم و ریشه‌هایم داشته باشم.


در کشورهای در حال توسعه، سالانه ۷٫۳ میلیون دختر زیر ۱۸ سال بچه به دنیا می‌آورند. برآوردها نشان می‌دهد که نرخ حاملگی نوجوان‌ها در آمریکای لاتین طی ۸۰ سال آینده در دنیا بالاترین خواهد بود. در مکزیکو، تقریبا یک نفر از دو نوجوان درگیر رابطه جنسی، بین سنین ۱۲ تا ۱۹ سالگی حامله می‌شود. حاملگی نوجوانها تنها درباره بارداری در سن کم نیست. درباره خشونت جنسیتی است، خشونت بدنی، نمادین، روانی و اقتصادی. دخترانی که پیش از ۱۸ سالگی آبستن می‌شوند بندرت به استاندارد کافی برای زندگی دست می‌یابند. الگوی فقر


و دستیابی محدود به مراقبتهای بهداشتی و آموزش تهدیدی عادی در میان بارداری‌های نوجوان‌ها است. اگر دختری در آمریکای لاتین قبل از ۱۶ سالگی آبستن شود، خطر مرگ مادر در مقایسه با زنانی که در دهه ۲۰ زندگی هستند ۴ برابر است. و به نحوی، علی‌رغم همه اینها، مادر بودن موقعیت و احترام را به این نوجوان در جامعه‌‌اش می‌بخشد. کودکش پروژه زندگی او می‌شود. درصد بالایی از دختران زیر سن ۱۸ سال مادران مجردند، همانطوری که مادرم بود.


وقتی یاد می‌گرفتم که پدر باشم، شروع به تمرکز روی رابطه بین پدر و کودک کردم، موضوعی که کمتر به آن توجه می‌شود. می‌خواستم راه‌هایی را برجسته کنم که در آن نیاز هست پسرها را جداگانه آموزش داد بی‌آنکه آنها را به نرهای جاهلی تبدیل کرد. در برخی موارد، خانواده‌ها پسرها را به مدرسه می‌فرستند اما دخترها را نه. تداوم بارداری نوجوانها نمایانگر شکاف برابری جنسیتی و تدوام وجود قوانین سنتی است. اگر به دختران فرصتهای برابری داده می‌شد، می‌توانستند استقلال کسب کنند. آموزش دختران کلید شکستن چرخه‌های بارداری نوجوانهاست. دخترانی که بین ۱۰ تا ۱۴ سالگی باردار می‌شوند جمعیت بی‌نهایت آسیب‌پذیری هستند، و می‌توانند طمعه آسانی برای مردان دو برابر سن خود باشند. موارد زیادی از خشونت، زنای با محارم و سوءاستفاده جنسی در کمین این گروه نشسته است.


این گلوریاست. او در سن ۱۲ سالگی مادری نوجوان شد، که نتیجه سوءاستفاده دنباله‌دار پدرش بود، که همچنین به دو خواهر گلوریا با سنهای ۸ و ۱۶ تجاوز می‌کرد. در این تصویر، او پروانه‌ای لای موهایش دارد، نماد عمر دوباره. برای من با وقار به تصویر کشیدن این مادر بسیار مهم است.


بارداریهای میان دختران جوان کمتر از ۱۵ سال رویه‌ای رو به رشد است، نه فقط هم در آمریکای لاتین، بلکه در خیلی از کشورهای در حال توسعه دنیا. منطقه ما از نابرابریهای فرهنگی و اجتماعی بد لطمه دیده است و بارداری نوجوانها این تقسیم‌بندی را بیشتر هم می‌کند. من متعهدم که بخشی از راه‌حل از طریق انجام کارهایی باشم که تلویحاً و خود به خود خواستار حقوق بشر برای دختران است. روزی که پروژه‌های زندگی برای پسرها و دخترها شبیه شود، بارداری در نوجوانها کاهش خواهد یافت.


متشکر‌م.