٩٠ درصد سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌های ایرانی شخصی و خانوادگی است

اکبر هاشمی، مدیر مسئول هفته‌نامه استارتاپی شنبه در حاشیه گردهمایی مدیران فرهنگی مناطق آزاد با اشاره به بحث خروج سرمایه‌گذاران خارجی از استارتاپ‌های ایران گفت: «٩٠ درصد تامین منابع مالی و سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌های ایرانی به شکل خودگردان یا سرمایه‌گذاری شخصی توسط بنیان‌گذاران، خانواده‌های آن‌ها یا سرمایه‌گذار شخصی و سنتی صورت گرفته است.» او همچنین گفت بر اساس پیمایش سال ٩۶، سهم صندوق‌های سرمایه‌گذاری از سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌های کوچک و متوسط، ١٠ درصد بوده است.

هاشمی با اشاره به خروج احتمالی سرمایه‌گذاران خارجی از استارتاپ‌های کشورمان و وضعیت سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌های ایرانی بعد از این اتفاق گفت: «امیدواریم این مسئله از طریق دستگاه دیپلماسی حل شود. اما با توجه به تعداد کم سرمایه‌گذاری‌های خارجی صورت گرفته و ساختار شرکت‌های سرمایه‌گذاری مشترک بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری ایرانی و خارجی‌ها اتفاق مهمی روی نخواهد داد؛ البته تعداد این سرمایه‌گذاری‌ها کم، اما حجم آن‌ها قابل توجه است. در صورت بروز مشکل، سرمایه‌گذاران داخلی می‌توانند جایگزین خارجی‌ها در استارتاپ‌های موفق شوند.»

مدیرمسئول هفته‌نامه شنبه در خصوص دورنمای جذب سرمایه خارجی در استارتاپ‌های داخلی هم گفت: «با توجه به اتفاقات بین‌المللی تا اطلاع ثانوی جذب و نگه‌داشتن سرمایه‌گذاران خارجی امکان‌پذیر نیست و این تهدیدی جدی برای استارتاپ‌ها و فرصتی مناسب برای سرمایه‌گذاران داخلی است. تنها راه برون‌رفت، اتکا به سرمایه‌های داخلی است. اگر برنامه‌ریزی جدی برای جذب سرمایه‌های داخلی صورت نگیرد، استارتاپ‌ها برای تامین منابع مالی دچار مشکل خواهند شد.»

هاشمی در این خصوص خواستار ایجاد مشوق‌های اقتصادی و قانون‌گذاری توسط دولت و مجلس برای ورود سرمایه‌گذاران داخلی به اکوسیستم استارتاپی ایران شد.http://shanbepress.com/%D9%A9%D9%A0-...C%D9%87%D8%A7/