تابه‌حال حس کرده‌اید که ارزش‌تان بیشتر از حقوقی است که می‌گیرید؟
می دانم پاسخ شما چیست و می‌خواهم بگویم که هیچ‌وقت حس نخواهید کرد که حقوق شما کاملا به‌اندازه ارزش شماست.
این مکالمه‌ای است که از درون با خود خواهید داشت. اعداد و ارقام روی فیش حقوقی شما ارزش کامل شما را نشان نمی‌دهد. بلکه کیفیت عملکرد و موفقیت شما در دستیابی به اهداف موجب می‌شود آن‌طور که شایسته هستید از شما تقدیر شود.
بر این اساس، نکاتی را درباره مذاکره در مورد حقوق و مزایا در استارت‌آپ بیان می‌کنم. کار در یک استارت‌آپ فناورانه به مدت بیش از یک دهه باعث شده که شاهد مذاکرات بسیاری باشم. اگرچه این نکات به پست‌ها و نقش‌هایی مربوط می‌شوند که درآمدزا هستند، اما از آن‌ها برای پست‌های دیگر هم می‌توانید استفاده کنید. درواقع ما بر اساس داده‌های گرفته شده از ۱۵۰ شرکت طی دو سال، یک راهنمای حقوق و دستمزد برای نقش‌های متعدد ایجاد کرده‌ایم.

۱ـ از اهرم‌ها استفاده کنید
زمانی که پیشنهادی به شما می‌شود، باید به‌طور دقیق بدانید اعداد و ارقام پیشنهادی چه معنایی دارند.
ممکن است فیش حقوقی معمول شما دارای اجزای مختلفی باشد. ممکن است حقوق نقدی، کارمزد، پاداش و سهام را یکجا دریافت کنید. هرچند که معمولا کارکنان بخش فروش پاداش نمی‌گیرند.
در استارت‌آپ‌ها معمولا حداقل حقوق پیشنهاد می‌شود، اما در کنار این رقم، انتظار سهام کمتر، قلمرو وسیع‌تر، و احتمالاً کارمزد بالاتر را هم داشته باشید. در استارت‌آپ‌ها، فرصت این‌که خود را جا بیندازید و فضا برای پیشرفت، زیاد است. اگر نمی‌دانید کارمزد چگونه پرداخت می‌شود، یا نمی‌دانید سهام هرماه شما چه‌قدر است، سؤال کنید.
۲ـ خلاق باشید
استارت‌آپ‌ها سازمان‌دهی نشده هستند و ممکن است به همین خاطر بودجه‌شان را بااحتیاط مصرف کنند. اگر پست شما در سطوح پایین‌تر باشد یا اگر در صنایع در حال گذار فعالیت داشته باشید، ممکن است حقوق شما به‌اندازه‌ای نباشد که امیدش را داشتید. بنابراین وقتی پیشنهاد کار دریافت می‌کنید، خلاقانه پاسخ دهید. با این کار می‌توانید به شیوه متفاوتی به رقم موردنظرتان دست پیدا کنید. به دنبال اهداف دوجانبه‌ای باشید که می‌توانند باعث شوند به خاطر عملکردتان افزایش حقوق داشته باشید. اثبات خودتان راه بسیار خوبی است تا به مدیران نشان دهید نسبت به کارتان جدی هستید و فقط حرف نمی‌زنید، بلکه عمل می‌کنید.
اگر بتوانید به مدیرمسئول استخدام نیرو نشان دهید که اهداف شما ROI بالایی دارند و برای دستیابی به آن‌ها برنامه دارید، درخواست شما برای پاداش تاثیرگذاتر خواهد بود.
افرادی که در حال تغییر صنعت هستند، وقتی حقوق کمتری نسبت به همیشه دریافت کنند لحظات سختی را تجربه می‌کنند. اگر شما هم در چنین وضعیتی هستید از خود سؤال کنید که آیا این تجربه و فرصت جدید ارزشش را دارد؟ اگر صنعت شما هم در حال تغییر است، شاید دلیلی دارد. آن دلیل را به خود یادآوری کنید و سپس خود را متعهد سازید که از همان ابتدا سهم خود را بشکنید.
مهم‌ترین مسئله این است که در این گفتگوها شما را جدی بگیرند. بنابراین به خاطر غرور یا انتظارات مبتنی بر فرضیات نادرست، فرصتی را که مشتاقانه منتظرش بودید، از دست ندهید.
۳- بدانید که چه زمانی باید از پیشنهاد کار صرف‌نظر کنید
اگرچه من صد در صد اعتقاد دارم که «تا نپرسی، نمی‌گیری» اما باید بگویم اگر نتوانستید رقمی را که فکر می‌کنید با ارزش شما متناسب است دریافت کنید، به خود نگیرید.
شرکت‌ها بودجه‌بندی دارند و در این میان، استارت‌آپ‌ها به‌طور خاص، باید تک‌تک هزینه‌هایشان را با سرمایه محدود، دوره‌های متوالی جذب سرمایه و ارایه طرح‌هایشان به سرمایه‌گذاران، هماهنگ کنند. همچنین رقمی که به شما پیشنهاد می‌کنند ممکن است دلیلی داشته باشد، برای مثال ممکن است فردی که قبل از شما در آن پست فعالیت داشته رقم خاصی را دریافت می‌کرده است. شاید هم این رقم بر اساس داده‌های صنعت انتخاب شده باشد.
در چنین مکالماتی، باید واقع بین باشید و حقوق فعلی خود و حقوقی که شرکت می‌تواند پرداخت کند را در نظر داشته باشید. دنیای استارت‌آپ‌های فناورانه کاملا درهم‌تنیده است و ممکن است در آینده بخواهید با این شرکت کار کنید، بنابراین لازم است گفتگوهای شما مثبت و محترمانه باشد.
خلاصه: درباره میانگین حقوق و دستمزد تحقیق کنید، اگر دنبال پاداش هستید، طرح مفصل خود را هنگام مذاکره به همراه داشته باشید، و درباره اهرم‌ها سؤال کنید.mashable.com
نحوه مذاکره درباره حقوق و مزایا در استارت‌آپ‌ها - ictstartups.ir