پیش از این در مقاله «مدیر برند (Brand Manager) کیست؟»، این شغل را معرفی کردیم. اگر یک مدیر برند هستید (یا می‌خواهید یک مدیر برند شوید)، با «11 مهارت ضروری برای مدیران برند»، آشنا شوید.

البته شکی در این نیست که پیش از هر چیز، باید مفاهیم پایه‌ای برند و برندینگ، و نیز وظایف مدیر برند را بدانید.
با Modir TV همراه باشید:
برخی از مهارت‌های ضروری برای مدیران برند 1) آینده‌نگری برای محصولات

یک مدیر برند باید: به طور غریضی بتواند محصولات مورد نیاز برای آینده را حدس بزند (BMW i8، اگر یادتان باشد در ابتدا یک طرح مفهومی (Concept) بود).
2) آنالیز داده‌ها

یک مدیر برند باید: توانایی بالایی در آنالیز داده‌ها داشته باشد.
3) گوش دادن و دادن پاسخ مناسب

یک مدیر برند باید: شنونده خوبی باشد، و بعد از «خوب گوش دادن» و «خوب آنالیز کردن»، بتواند پاسخ مناسبی به مشتری، بازار و… بدهد.
4) روابط عمومی خوب

یک مدیر برند باید: روابط عمومی خوبی داشته باشد. چه به صورت رو در رو با افراد، و چه به صورت نوشتاری (نامه، ایمیل، و…)
5) علاقه به حوزه فعالیت برند

یک مدیر برند باید: شور و شوق زیادی به حوزه فعالیت برندش داشته باشد (مثلا اگر از مسافرت و گردشگری و… بدتان می‌آید، هرگز مدیر برند یک آژانس مسافرتی نشوید!)
6) توانایی کار تیمی

یک مدیر برند باید: بتواند با جمعیت زیادی از مدیران و پرسنل بخش‌های مختلف شرکتش همکاری کند (اگر در کارهای تیمی، زود به زود عصبانی می‌شوید، کلافه یا دست‌پاچه می‌شوید و…، قید این شغل را……. نزنید!!! بلکه سعی کنید تا کمی سیاست داشته باشید، کمی درباره مدیریت، رهبری و کار تیمی مطالعه و تمرین کنید!)
7) رهبری

یک مدیر برند باید: مهارت‌های رهبری کردن یک تیم و انگیزه‌بخشی به آن‌ها را داشته باشد.
8) مانند خانم‌ها!

یک مدیر برند باید: توانایی مدیریت (و اجرای) همزمان چندین کار را داشته باشد (اصطلاحا Multi Task باشد).
9) علاقه و تعصب به برند

یک مدیر برند باید: به برند خودش علاقه داشته باشد و این علاقه و تعصب را در تیم خودش نیز به وجود بیاورد. (درباره برند داخلی قوی تویوتا در گوگل جست و جو کنید، و ببینید که کارکنان آن چه تعصبی به برند خودشان دارند!). البته این تعصب نباید به نادیده گرفتن نقاط ضعف منجر شود.
10) کار خوب، در همه‌ی شرایط

یک مدیر برند باید: باید بتواند حتی در زمانی که تحت فشار است، به خوبی کار کند.
11) ارائه خوب

یک مدیر برند باید: توانایی خوبی در ارائه (Presentation) فعالیت‌های خود و برندش داشته باشد. (اهمیت این توانایی را موقعی می‌فهمید که برای مثال یک جریان خبری منفی علیه برند شما راه افتاده باشد. چیزی شبیه جریان آلوده بودن آب‌های معدنی دماوند).

11 مهارت ضروری برای مدیران برند - شبکه مدیران Modir TV