هدف

نمایش بازسازی سه بعدی تخت جمشید به کمک تکنولوژی های AR و VR


معرفی

صنعت گردشگری جزء صنعت هایی محسوب می شود که بسیار پر بازده بوده و از طرفی دیگر، چون در تماس مستقیم با انسان و طبیعت است، همواره باید مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد تا پویایی خود را از دست ندهد. تکنولوژی واقعیت ترکیبی یکی از جدیدترین و بروزترین تکنولوژی های کاربردی می باشد که امروزه به شدّت مورد توجه شرکت های بزرگ دنیا قرار گرفته است. امکاناتی که واقعیت ترکیبی می تواند به صنعت گردشگری اضافه کند بسیار گسترده می باشد.
مجموعه گردشگری تخت جمشید که سالیانه پذیرای بیش از 1میلیون و400هزار گردشگر است دارای پتانسیل بسیار بالایی می باشد. ترکیب تکنولوژی ای که قادر باشد به گردشگران این امکان را بدهد تا در هنگام گشت و گذار در این مجموعه با گرفتن موبایل، تبلت و یا هدست واقعیت مجازی خود به هر سو آن قسمت را به صورت سه بعدی بازسازی شده ببینند و با انتخاب یک کلید کل مجموعه را به صورت 360 درجه مشاهده نمایند و همزمان نیز با کمک فایل های مولتی مدیا (ویدئو، اسلاید عکس، صوت و متن) اطلاعات کامل تری از آن محدوده دریافت کنند، کمک شایانی به بالابردن آگاهی و ایجاد تجربه ای بی نظیر در خاطره گردشگران خواهد کرد.
علاوه بر اینکه داشتن تکنولوژی در هرزمینه ای یکی از نشانه های توسعه یافتگی هر کشور است و این خود نیز در جذب گردشگران خارجی بسیار موثر خواهد بود.
از دیگر امتیازات این پروژه می توان به کاهش هزینه ها، جلوگیری از اسراف و کمک به محیط زیست اشاره کرد.